Sú kolená presahujúce cez prsty pri drepe zlé? (Chrbtica)

02.05.2020

CIEĽ:

Cieľom štúdie bolo zistiť efekty obmedzeného drepu (kolená nejdú cez špičky) a neobmedzeného drepu (idú cez špičky) na driekovú chrbticu - konkrétne na flexiu v driekovej chrbtici.

ŠTÚDIA:

19 účastníkov (11 mužov, 8 žien) vykonali obidva druhy drepov - s obmedzením aj bez obmedzenia, pričom pohyb chrbtice bol zaznamenávaný stereo-fotogrametrickou analýzou a najhlbšia pozícia v drepe bola premietnutá na sagitálnu rovinu trupu, z dát boli vytvorené polynómy. Dáta boli zaradené do 2D geometrického zakrivenia v dolnej, strednej a vyššej časti driekovej chrbtice. Popritom bola sledovaná inklinácia trupu, driekovo-krížnej oblasti, celkové zakrivenie a celkový uhol driekovej chrbtice. Stredné hodnoty pre každú premennú boli všetky analyzované s párovaným t-testom (p< 0.05).

VÝSLEDKY:

Zo vzpriamenej pozície do najhlbšieho bodu v drepe - drieková chrbtica v každom prípade má nejaký náznak flexie (ohnutia). Pri neobmedzenom drepe bolo menšie ohnutie driekovej chrbtice.
Síce trup a driekovo-krížová oblasť boli v predklone počas obidvoch typov drepu, ale aj tak pri neobmedzenom drepe bola vzpriamenejšia pozícia trupu, a to aj pri hlbšom drepe.

Na driekovú chrbticu je menšia záťaž (flekčná záťaž) pri neobmedzených drepoch - kolená cez špičky.

ČO Z TOHO VYPLÝVA:

Z hľadiska chrbtice sa nemusíte báť o presiahnutie kolena cez prsty pri drepe. Výsledky neukazujú negatívny dopad na driekovú chrbticu. (Pri udržaní správnej techniky)

ZÁVER (KOMENTÁR):

Táto štúdia sa nevenovala kolenám, bedrovým kĺbom, členkovým kĺbom. A teda nie je v tejto štúdii určené, že tento drep je univerzálne vhodný.

ZDROJ:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/27015103/

© 2020 Ľudovít Nemec. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky