Čo je vlastne svalovica? (Najnovší poznatok)
Všetci športovci už zažili svalovicu. Najmä jej neskorý nástup. Teda neskorý nástup svalovej únavy, ku ktorému dojde až po 1-2 dňoch po dokončení tréningu a prestáva byť pociťovaná po cca 7 dňoch. Absolútna väčšina ľudí to zažíva najmä po tréningu dolných končatín.
Doterajšie predpoklady, čo je svalová únava boli: mikrotraumy (malé trhliny) vo svalových vláknach, laktát (kyselina mliečna), zápal a podobne. Avšak nedávno maďarský vedecký tím sa začali venovať svalovej únave, že čo ju vlastne spôsobuje a prečo je taká, aká je.
Avšak vo svalovom vlákne sa nachádzajú (okrem myofibríl - aktínových a myozínových vlakien) aj nervové ukončenia, ktoré nielen dostávajú signál, aby sa napli alebo aby vypli svalové vlákna (štýlom 0 alebo 1 - ako v PC), ale sú tam taktiež časti, ktoré signalizujú v akom stave sa sval nachádza, kde sa nachádza, v akom je tonuse (napätie) a pod. Tým sa dostaneme ku svalovým vretienkam. Ktoré obsahujú gama-motoneurony (senzorické) a sú inervované zo sympatického nervového systému. Hlavnou funkciou pre nich je propriocepcia - udávajú v akej pozícii je telo, kde sa nachádza sval v akej polohe, aké pohyby vykonávame a to všetko posielajú do vyššieho riadiaceho centra. Ak nastane nejaká zmena v tonuse (napätí) svalov, pošlú aferentným signálom informáciu do miechy. Následne motoneurónom z miechy sa vyšle signál do svalu, aby sa zrelaxoval alebo sa stiahol (kontrahoval) ako odpoveď na prvotný signál zo svalového vretienka na stav svalu. (Napríklad si môžete pozrieť práve Stretch reflex, ktorý funguje na tomto princípe.)

Senzorická inervácia sa skladá z neurónov typu Ia a II. Typ Ia sa nachádza okolo stredu svalu a obieha okolo neho špirálovito. Typ II sa nachádza ku periférnemu koncu svalu rovnako ako aj gama-motoneuróny.
Gama-motoneuróny majú najmä funkciu proprioceptívnu vdaka ktorým môžu svalové vretienka udržať stálu citlivosť počas dynamickej práce svalov a tým pádom predchádzajú hyperextenzii (prílišnému natiahnutiu, vystretiu) svalov a predchádzajú mechanickým zraneniam podobného typu.
Takže...
okolo týchto senzitívnych neurónov a svalov nachádza aj nestlačiteľná tekutina, ktorá sa pri extenzii svalov stláča aj tieto neuróny, kde dôjde k mikrotraumám v tejto oblasti - neurónov. Teda skôr by sme mohli nazvať svalovú únavu únavou nervovou.
Aj preto je po tréningoch, kde bola zaraďovaná ekcentrická práca, pociťovateľná väčšia svalová únava. No práve tréningami môžete spôsobiť adaptáciu aj týchto nervových vlákien. Avšak je potrebný aj dostatočný odpočinok.
ZDROJE
https://www.jneurosci.org/content/30/10/3752
https://www.mdpi.com/2076-3921/9/3/212/htm